O nás

Jedna jsme stavařka, jedna lezkyně po skalách a jedna bývalá šéfka firmy. Dohromady nás svedlo učitelství.

Už během studia jsme si vzájemně četly práce a úkoly a zjistily jsme, že nás komentáře na naši práci vzájemně obohacují, vedou nás k hlubšímu přemýšlení, lepšímu učení,…

Zkrátka tři ví víc než jedna.

Po ukončení studia jsme se téhle kvality nechtěly vzdát a tak spolu jednou za 14 dní pravidelně konzultujeme a radíme se v různých učitelských otázkách. Máme to rády, posouvá nás to, a v určitém smyslu to dělá učitelské řemeslo stravitelnější, protože máme s kým sdílet, reflektovat a kde ventilovat své občasné frustrace.

Učíme, protože nás to baví a vidíme v tom smysl. Taky zjišťujeme, že řada učitelů řeší to podobné, a proto bychom zde na blogu chtěly naše z různých stran probírané otázky a myšlenky sdílet i s vámi.

Eva

Vzdělávání mne baví. Baví mne vzdělávat sama sebe, hledat inspiraci, propadat se hluboko do neznámých témat a ujasňovat si, proč jsou skutečnosti kolem mne takové, jaké jsou. Baví mne provázet děti cestou vzdělávání. Vidět jejich rozzářené oči, prožívat ty chvilky, kdy se jim rozbřeskne v hlavě a ony řeknou: “Jo, aha!”, “No jó!” nebo “Hustýýýý!”

Učím na částečný úvazek matematiku a fyziku na 2. stupni ZŠ. Moje původní vzdělání je stavař, architekt a tomuto oboru se stále s láskou částečně věnuji. Do školství mne vtáhla má nespokojenost se stavem českého vzdělávacího systému a touha podílet se na změně zevnitř.

Učitelské vzdělání jsem dokončila v roce 2020. Menší či větší skupinky dětí učím již od roku 2012.

Káča

Má cesta k učitelství vedla přes dětské nadšení (“Tak, milí plyšáci, dnes se budeme učit matematiku.”), pubertální opovržení (“Nikdy v životě bych nešla učit, nedokážu si představit, že bych měla něco učit naši třídu.”) a mladické pohrdání (“Na peďák choděj zoufalci, učitelé berou strašně málo peněz.”) Nakonec mi ale tato cesta jako jediná začala dávat smysl. Díky programu Učitel naživo jsem získala potřebný trénink a teoretický základ, takže jsem si v září 2020 mohla stoupnout před své první žáky. 

Vystudovala jsem ekonomku, ale celou dobu jsem věděla, že v korporátu kariéru nevybuduji. Dlouho jsem se věnovala instruktorování všemožných outdoorových aktivit, nakonec jsem zakotvila u jazyků. Učím angličtinu a němčinu. 

Na učení mě nejvíc fascinuje neustálá interakce, která mezi mnou a dětmi probíhá. Na každý svůj krok, metodu, nápad, mám okamžitě zpětnou vazbu a díky této “instantní reflexi” můžu neustále profesně růst.   

Aneta

Do školství jsem se rozhodla jít, protože si myslím, že svět nepotřebuje víc bankéřů nebo marketérů, ale dobrých učitelů. A mně dává smysl pokoušet se o to, stát se takovou učitelkou. Mám zkušenost z prvního stupně alternativní školy, víceletého gymnázia i druhého stupně státní základky, kde jsem učila angličtinu.

Tenhle blog je pro mě způsob, jak si prostřednictvím psaní ujasňovat postoje, přemýšlet nad věcmi učitelskými, ve kterých nemám jasno, a současně upřímně sdílet svoje radosti, nezdary a prožívání na učitelské cestě s cílem vzájemně se podporovat s ostatními učiteli.

Jsem vděčná za dvě kolegyně, se kterými blog stavíme, protože tři učitelské hlavy ví vždycky více než jedna  🙂

Advertisement